Ezeregy éjszaka
Különleges Közel-keleti világba csöppenhetünk, ha június 24-25-én ellátogatunk az Iparművészeti Múzeumba. Ízelítőt kaphatunk a török és iráni zenékből, tánc- és divatbemutatót láthatunk, amuletteket készíthetünk és érdekes filmvetítéseken keresztül ismerhetjük meg Irán változatos tájait, a perzsák mai életét.
A szeptember 18-ig látható, az iráni művészetet bemutató Két korszak határán-Perzsa művészet a Qádzsár korban (1796-1925) címet viselő kiállításhoz kapcsolódóan a Közel-Kelet jegyében rendezi meg az Iparművészeti Múzeum az idei Múzeumok Éjszakáját.
Őexcellenciája Saeed Seyed Agha Banihashemi, az Iráni Iszlám Köztársaság magyarországi nagykövete megnyitja a programot
Az Arasinda együttes 16 éve alakult és azóta rendszeres fellépője hazai és európai folk, illetve történelmi tematikájú fesztiváloknak. A zenekar feldolgozásainak kiindulópontja és hangszerelésbeli alapja a török népzene, mely részint eredeti hangszereken, s a baglamán, oudon, cümbüsön, kavalon, zurnán, derbukán, és természetesen török nyelven előadott énekhangon jelenik meg, részint pedig az Európában elterjedtebb hangszerek (oboa, szaxofon és basszusgitár) hangszínével keveredve adják az Arasinda sajátos hangzásvilágát. A feldolgozásokban megjelenő eredeti török dallamvilág a zenekar szólistáinak egyéni improvizációival váltakozik, mely hol a jazz felé, hol a keleti taksim hangzása felé viszi el a dallamívet.

Hessam Habibi – ének, dotar. Igazi zenei csemegeként a perzsa, kurd, török, törzsi és sámánisztikus zenei hagyományokból is táplálkozó Észak-Khorászán népzenéje tárul elénk. Dotar kísérettel elevenednek meg a helyi költemények, és a hagyományos naqqali stílusban elmesélt történetek.

Perzsa nyelvi gyorstalpaló.

Rendező: Farhad Varahram és Mostafa R. Karimi
Az izgalmas dokumentumfilm során körbejárhatjuk Irán legszebb tájait, az ország peremén húzódó zord hegységektől, a központi száraz síkságon át a tengerpartokig, de megismerhetjük a terület történelmét a legelső perzsa törzsek érkezésétől a közelmúlt teokratikus államrendjéig és megpróbálhatjuk megérteni az ország ellentmondásos kapcsolatát a modernitással. Lenyűgöző képek és magával ragadó zene mellett mutatkoznak be Irán természeti szépségei, hagyományai és lakosai.
20.30 —21.45 101 sal Baladieh
Rendező: Orod Attapour
A film Teherán önkormányzati politikáját mutatja be, megvilágítva azokat a társadalmi és politikai hatásokat és változásokat, amelyekkel egy 200 éves főváros és hivatalai szembesülhetnek.
22.00—22.35 Dastha va najvaha
Rendező: Babak Behdad
Egy üvegáru bolt történetén keresztül ismerhetjük meg a hagyományos iráni kézművesség válságát.
23.00—23.26 Maryam Jazirehye Hengameh
Rendező : Mehrdad Oskui
A filmben egy asszony és vak férje mutatja be mindennapjait a Perzsa-öböl partján.
23.30—23.45 Rozi dar Bazar
Rendező: Djalal Mehman Nawaz
Egy teheráni bazár, nyitástól zárásig.
00.00—01.30 Yad o Yadegar
Rendező: Farhad Varahram és Mostafa R. Karimi
Az Üvegcsarnokban a programok közötti szünetekben az Ezeregyéjszakát idéző némafilmek részleteit, illetve iráni filmtöredékeket láthatnak zenei aláfestéssel. A vetítésre kerülő némafilmek: George Melies: Az arab éjszakák palotája (1906); Douglas Fairbanks: A bagdadi tolvaj (1924); Ferdinand Zecca: Ali baba és a negyven rabló (1902).
• Törékeny harmónia - Klasszicista porcelánok a zágrábi Muzej Marton gyűjteményéből
• Két korszak határán – Perzsa művészet a Qádzsár korban (1796-1925)
• Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból
• Oszmán-török szőnyegek
• Gyűjtők és kincsek
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
-